Sztuka dawna i sakralna

Sztuka dawna - W zbiorze liczącym ponad 1 000 eksponatów na szczególną uwagę zasługują portrety osobistości związanych z miastem m.in. fundatorów i dobrodziejów kościoła i kolegium jezuickiego, przedstawicieli rodu Potockich. Kilka egzemplarzy portretów trumiennych reprezentuje malarstwo sarmackie. Zbiór kafli, ceramiki oraz detali architektonicznych z XVI - XVIII w. Pozyskany z zamku w Krupem, zamku krasnostawskiego i miasta daje bogaty przegląd sztuki użytkowej tamtego okresu. Znaczną część kolekcji stanowią obiekty z zakresu meblarstwa XVIII - pocz. XX w. Meble ukazują zmieniające się style, różne techniki i poziomy wykonania. Bogato reprezentowane jest złotnictwo polskie i obce XVIII - pocz. XX w.
 
Wysoki poziom artystyczny prezentują wyroby znanych artystów i firm m.in. J. Bandaua, J. Różańskiego, K. Lilpopa, K.F. Malcza, J. Frageta. Wyroby z porcelany upowszechnione w XVIII i XIX w. dają przegląd znanych wytwórni europejskich i polskich - Miśnia, Berlin, Wiedeń, Korzec, Baranówka. Niezwykle wysoki poziom artystyczny jaki osiągnęły wyroby ze szkła w okresie secesji prezentują dzieła wybitnych artystów francuskich E. Galle i R. Lalique'a. Zbiór grafiki liczący 360 pozycji obejmuje głównie prace Antoniego Oleszczyńskigo (1794 - 1879) artysty urodzonego w Krasnymstawie oraz innych wybitnych grafików działających w XVIII - XIX w.
 
Sztuka sakralna - Zbiór opiera się głównie na depozycie par. rzym.-kat. pw. św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie. Pozyskane obiekty są integralnie związane z kościołem i kolegium budowlami dawniej jezuickimi. Wśród obiektów znalazły się naczynia i szaty liturgiczne, rzeźby, wota i "sukienki" z obrazów. Obiekty pochodzą z II poł. XVII i XVIII w. Wśród wyrobów złotniczych na szczególną uwagę zasługuje kielich mszalny z 1667 r. Autorstwa Andrzeja Mackensena I złotnika gdańskiego.

Dział Sztuki Dawnej i Sakralnej

Św. Rozalia – Patronka od zarazy

Św. Rozalia – Patronka od zarazy

Olej na płótnie Polska, XVII/XVIII w.

Czytaj więcej
Panorama Krasnegostawu od strony łąk

Panorama Krasnegostawu od strony łąk

Olej na sklejce Antoni Teslar, Krasnystaw 1941 rok

Czytaj więcej
Michał Potocki Olej na płótnie, XVIII wiek

Michał Potocki Olej na płótnie, XVIII wiek

Starosta krasnostawski, najstarszy syn Feliksa Kazimierza Potockiego i Krystyny z Lubomirskich Potockiej. Po śmierci matki opiekował się i wspierał finansowo ufundowane przez nią kolegium jezuickim w Krasnymstawie. Dzięki niemu w połowie XVIII wieku do jezuickiego zbioru bibliotecznego trafiło około 300 oprawnych w skórę ksiąg dekorowanych herbem Pilawa tłoczonym na okładce. Do dziś w Krasnymstawie z daru zachowała się jedna księga DE CONSCIENTIA ET EIVS IVRE VEL CASIBUS. LIBRI QUINQVE.

Czytaj więcej
Krystyna Anna z Lubomirskich Potocka  - Olej na płótnie, XVIII wiek

Krystyna Anna z Lubomirskich Potocka - Olej na płótnie, XVIII wiek

Główna fundatorka kościoła p.w. św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie oraz krasnostawskiego kolegium jezuitów. Po śmierci w 1699 roku, zgodnie z życzeniem, pochowana została w nieukończonym jeszcze krasnostawskim kościele swojej fundacji który zwykła nazywać „Córeczką”.

Czytaj więcej
Poprzednia strona
1 2 3
Następna strona
Najnowsze wydarzenia
Najnowsze wydarzenia
Wirtualne zwiedzanie
Wirtualne zwiedzanie
Galeria
Galeria Dawny Krasnystaw
Wystawy
Wystawy