Dział Sztuki Dawnej i Sakralnej

Panorama Krasnegostawu od strony łąk

Panorama Krasnegostawu od strony łąk

Olej na sklejce Antoni Teslar, Krasnystaw 1941 rok

Pełen światła pejzaż utrzymany w jasnych barwach jest dziełem Antoniego Teslara – artysty malarza związanego z krakowską ASP, wykształconego pod kierownictwem ekspresjonisty Wojciecha Weissa i pejzażysty Stanisława Kamockiego.

Teslar na niewielkim oleju przedstawił panoramę Krasnegostawu. Widoczny jest górujący nad miastem kościół p.w. Św. Franciszka Ksawerego od strony apsydy wraz z przyległym do niego dawnym kolegium jezuickim, dalej w prawo dostrzec można wieżę magistratu. Ku błoniom – na których artysta pracował nad obrazem – opada zbocze zagospodarowane niską zabudową. Na łące, pośród stogów skoszonej trawy, pasą się krowy. Obserwujemy spokojne popołudnie późnego lata w niewielkim miasteczku.

Ten sielankowy pejzaż powstał w 1941 roku - w drugim roku II Wojny Światowej przed którą Antoni Teslar uciekł z Warszawy do Krasnegostawu. Nie jest powszechnie znanym fakt, iż właśnie tu – goszcząc najpewniej w XIX wiecznym dworku rodziny Radomyskich, dawnej siedzibie starostwa – przeczekał część zawieruchy wojennej. Siedem stworzonych w tym czasie obrazów przedstawiających Krasnystaw i jego okolice prezentowanych jest w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie.

 

Panorama Krasnegostawu od strony łąk 

Autor: Muzeum Regionalne w Krasnymstawie
Powrót
Najnowsze wydarzenia
Najnowsze wydarzenia
Wirtualne zwiedzanie
Wirtualne zwiedzanie
Galeria
Galeria Dawny Krasnystaw
Wystawy
Wystawy