Historia

Oficerska czapka garnizonowa (rogatywka)

Oficerska czapka garnizonowa (rogatywka)

wz. 1935, tkanina czesankowa, aksamit, skóra, bajorek, mosiądz, szycie, haftowanie, lakierowanie, tłoczenie, wymiary: wysokość – 150 mm, długość – 290 mm, szerokość – 250 mm, M. Modzelewski, Polska, Warszawa, przed 1939 r. – nr inw. MK/H/1314

Rogatywka uszyta z tkaniny wełnianej czesankowej koloru khaki. Denko kwadratowe zszyte z 4 pięciobocznych brytów przyszytych do usztywnionego otoku z aksamitu koloru wiśniowego. Na denku z miejscu łączenia brytów naszyty na krzyż srebrny galon. Podwójny galon naszyty także w miejscu przyszycia denka do otoku. Denko usztywnione stalką.

Daszek z czarnej fibry, okuty blachą z białego metalu. Nad daszkiem przymocowana podpinka z czarno lakierowanej skóry. Podpinka z dwóch pasków przymocowanych do otoku za pomocą małych guzików z orłem państwowym wz.1927. Na otoku trzy gwiazdki – oznaka stopnia kapitana. Z przodu przymocowany orzeł wz. 1919 wytłoczony z białego metalu.

Czapka podszyta podszewką – na podszewce firmowa metka: „Warszawa / M. Modzelewski / Mokotowska 61”. Rogatywka należała do kapitana rezerwy Antoniego Szcześniewskiego z zawodu farmaceuty w okresie międzywojennym właściciela apteki w Krasnymstawie. Otok w kolorze wiśniowym określa przynależność do korpusu oficerów zdrowia Wojska Polskiego II RP. Została wykonana na zamówienie w warszawskiej firmie M. Modzelewskiego. Eksponat przekazany do zbiorów przez Urząd Skarbowy w Krasnymstawie wraz z innymi pamiątkami po Antonim Szcześniewskim w 1996 roku.

Autor: Muzeum Regionalne w Krasnymstawie
Powrót
Najnowsze wydarzenia
Najnowsze wydarzenia
Wirtualne zwiedzanie
Wirtualne zwiedzanie
Galeria
Galeria Dawny Krasnystaw
Wystawy
Wystawy