Etnografia

Zbiory działu liczą 1 500 eksponatów, ukazujących kulturę materialną duchową i społeczną wsi krasnostawskiej w okresie II poł. XIX - I poł. XX w. Nieliczne najstarsze zabytki z przełomu XVIII/XIX w. stanowią rzeźby o charakterze barokowo-ludowym. Około 10 % zbiorów to obiekty z XIX w., pozostałe z XX w.

W zakresie kultury materialnej zbiory obejmują; rybołówstwo, hodowlę, przygotowywanie i przechowywanie pożywienia, obróbkę drewna, plecionkarstwo, kowalstwo w tym kowalstwo artystyczne, garncarstwo, tkactwo w tym narzędzia tkackie oraz tkaniny i ubiory, sprzęty i meble, sprzęty związane z zabiegami o czystość, oświetlenie. Zbiory w zakresie kultury duchowej obejmują; rzeźbę, malarstwo i wyklejankę, wycinanki, pająki i sztuczne kwiaty oraz miary i wagi. Materialnym wyrazem kultury społecznej są; eksponaty związane ze świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy oraz dożynkami.

Etnografia

Smok – przycisk do papieru

Żelazo, kucie E. Bychawski, Borów, 1965 r.