Ancient and sacred art

Plate on stylized dolphins

Patera na stylizowanych delfinach

Porcelain, painting, glazing, gilding Sevres, 1820

W skład kolekcji rzemiosła artystycznego Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie wchodzi wyprodukowana w manufakturze w Sèvres porcelanowa patera.
Naczynie osadzone jest na podstawie ozdobionej trzema złoconymi, stylizowanymi, precyzyjnie opracowanymi delfinami/smokami. Na powierzchni czary znajduje się ułożony z kwiatów niezapominajki i róży inicjał FP, a po przeciwnej stronie niewielki herb Pilawa.


Patera, wraz z całym serwisem obiadowym w którego skład wchodziła, zamówiona została w Sèvres w lipcu 1818 roku przez hrabię Franciszka Stanisława Potockiego -  oficera Wojska Polskiego, prezesa Komisji woj. mazowieckiego, prezesa Heroldii Królestwa Polskiego oraz kolekcjonera i znawcę sztuki. Hrabia, oprócz numizmatyki którą był szczególnie zainteresowany, gromadził w swoim zbiorze zabytkowe meble, malarstwo oraz rzemiosło artystyczne. Obecnie kolekcja jest rozproszona, część przedmiotów trafiła na warszawską aukcje w domu bankiera Frenkla już w 1856 roku.


Fakt, iż naczynie wchodziło w skład zestawu wykonanego na zlecenie i należącego do Franciszka Potockiego przydaje mu szczególnego znaczenia. Jest jedną z nielicznych pozostałych w Krasnymstawie pamiątek po rodzinie Potockich - fundatorów i opiekunów kolegium jezuickiego, w którego dawnym budynku mieści się muzeum.

Author: Muzeum Regionalne w Krasnymstawie
Back
Najnowsze wydarzenia
Recent events
Wirtualne zwiedzanie
Virtual tour
Galeria
Krasnystaw Gallery
Wystawy
Exhibitions