Ancient and sacred art

Chalice

Kielich z fundacji Katarzyny z Sobieskich Radziwiłłowej

Silver, engraved, gilded repoussé, made by Andreas Mackenson I, Gdańsk, 1667

To piękne naczynie liturgiczne, udostępnione na stałej wystawie historycznej krasnostawskiego muzeum, stanowi depozyt parafii p.w. Św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie.

Kielich wykonany został ze srebra. Osadzoną na profilowanym przewężeniu czarę pozostawiono gładką. Trzon o wydatnym nodusie oraz stopę ozdobiono bogatą, repusowaną dekoracją na którą składają się uskrzydlone główki putt, motyw palmetki oraz układająca się wolutowo wić roślinna. Nodus osadzony został w „koszyczku” utworzonym z ujętych prostym pierścieniem liści akantu. Ich wzór powtórzony jest też niżej, pod profilowanym przewężeniem. Na stopie, na osiach palmetek dekorujących nodus, umieszczono trzy ujęte w rocaillowe ramy plakiety srebrne przedstawiające kolejno Komunię Apostołów, Przebicie boku Jezusa na krzyżu oraz Zmartwychwstanie. Na spodzie stopy widnieje wygrawerowana inskrypcja fundacyjna.

Autorem kielicha jest Andreas Mackensen I – złotnik najpierw krakowski, od 1643 roku gdański, nadworny artysta królów polskich Władysława IV i Jana Kazimierza.

Naczynie, wykonane w 1667 roku, darowane zostało przeorowi krasnostawskiego klasztoru Augustianów Ojcu Leonardowi Białeckiemu przez Katarzynę z Sobieskich Radziwiłłową.

Author: Muzeum Regionalne w Krasnymstawie
Back
Najnowsze wydarzenia
Recent events
Wirtualne zwiedzanie
Virtual tour
Galeria
Krasnystaw Gallery
Wystawy
Exhibitions