History

Officer's peaked cap (four-pointed rogatywka cap)

Oficerska czapka garnizonowa (rogatywka)

Mk. 1935, worsted fabric, leather, wire, brass, sewing, embroidering, varnishing, embossing, M. Modzelewski, Warszawa, before 1939

Rogatywka uszyta z tkaniny wełnianej czesankowej koloru khaki. Denko kwadratowe zszyte z 4 pięciobocznych brytów przyszytych do usztywnionego otoku z aksamitu koloru wiśniowego. Na denku z miejscu łączenia brytów naszyty na krzyż srebrny galon. Podwójny galon naszyty także w miejscu przyszycia denka do otoku. Denko usztywnione stalką.

Daszek z czarnej fibry, okuty blachą z białego metalu. Nad daszkiem przymocowana podpinka z czarno lakierowanej skóry. Podpinka z dwóch pasków przymocowanych do otoku za pomocą małych guzików z orłem państwowym wz.1927. Na otoku trzy gwiazdki – oznaka stopnia kapitana. Z przodu przymocowany orzeł wz. 1919 wytłoczony z białego metalu.

Czapka podszyta podszewką – na podszewce firmowa metka: „Warszawa / M. Modzelewski / Mokotowska 61”. Rogatywka należała do kapitana rezerwy Antoniego Szcześniewskiego z zawodu farmaceuty w okresie międzywojennym właściciela apteki w Krasnymstawie. Otok w kolorze wiśniowym określa przynależność do korpusu oficerów zdrowia Wojska Polskiego II RP. Została wykonana na zamówienie w warszawskiej firmie M. Modzelewskiego. Eksponat przekazany do zbiorów przez Urząd Skarbowy w Krasnymstawie wraz z innymi pamiątkami po Antonim Szcześniewskim w 1996 roku.

Author: Muzeum Regionalne w Krasnymstawie
Back
Najnowsze wydarzenia
Recent events
Wirtualne zwiedzanie
Virtual tour
Galeria
Krasnystaw Gallery
Wystawy
Exhibitions