Dział Sztuki Dawnej i Sakralnej

Patera na stylizowanych delfinach

Patera na stylizowanych delfinach

Porcelana, malowanie, szkliwienie, złocenie Sevres 1820 r.

W skład kolekcji rzemiosła artystycznego Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie wchodzi wyprodukowana w manufakturze w Sèvres porcelanowa patera.
Naczynie osadzone jest na podstawie ozdobionej trzema złoconymi, stylizowanymi, precyzyjnie opracowanymi delfinami/smokami. Na powierzchni czary znajduje się ułożony z kwiatów niezapominajki i róży inicjał FP, a po przeciwnej stronie niewielki herb Pilawa.


Patera, wraz z całym serwisem obiadowym w którego skład wchodziła, zamówiona została w Sèvres w lipcu 1818 roku przez hrabię Franciszka Stanisława Potockiego -  oficera Wojska Polskiego, prezesa Komisji woj. mazowieckiego, prezesa Heroldii Królestwa Polskiego oraz kolekcjonera i znawcę sztuki. Hrabia, oprócz numizmatyki którą był szczególnie zainteresowany, gromadził w swoim zbiorze zabytkowe meble, malarstwo oraz rzemiosło artystyczne. Obecnie kolekcja jest rozproszona, część przedmiotów trafiła na warszawską aukcje w domu bankiera Frenkla już w 1856 roku.


Fakt, iż naczynie wchodziło w skład zestawu wykonanego na zlecenie i należącego do Franciszka Potockiego przydaje mu szczególnego znaczenia. Jest jedną z nielicznych pozostałych w Krasnymstawie pamiątek po rodzinie Potockich - fundatorów i opiekunów kolegium jezuickiego, w którego dawnym budynku mieści się muzeum.

Autor: Muzeum Regionalne w Krasnymstawie
Powrót
Najnowsze wydarzenia
Najnowsze wydarzenia
Wirtualne zwiedzanie
Wirtualne zwiedzanie
Galeria
Galeria Dawny Krasnystaw
Wystawy
Wystawy