[Nie]widzialne - rozdział drugi

Opublikowane dn. 18-05-2021
Wystawa [Nie]widzialni

Dział Sztuki Dawnej i Sakralnej Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie zaprasza do zwiedzania ekspozycji czasowej "[Nie]widzialne. Rozdział drugi".

Celem wystawy - podobnie jak było to w roku 2019 - jest pokazanie części obiektów zgromadzonych w Dziale Sztuki Dawnej i Sakralnej na co dzień przechowywanych w magazynach, nie udostępnianych Publiczności ze względu na zły stan zachowania. Ekspozycja zaplanowana została poza chronologią epok stylowych.

Zgromadzono na niej obiekty XIX i XX wieczne - w tym gipsowe rzeźby autorstwa krasnostawskiego rzeźbiarza Józefa Ciechana: modele pomnika poświęconego Bohaterom II Wojny Światowej, popiersia Mikołaja Kopernika czy model konkursowy pomnika na Majdanku. Zdecydowaną większość stanowią przedmioty reprezentujące rzemiosło artystyczne, srebra, platery oraz meble i sprzęty pozostające zazwyczaj poza zasięgiem wzroku Zwiedzających. Znaczna część z eksponowanych zabytków to destrukty bądź obiekty poddane w przeszłości „amatorskiej konserwacji” w przyszłości przeznaczone do renowacji.

Wybrana do prezentacji grupa obiektów stanowi jedynie niewielki ułamek zabytków zgromadzonych w zbiorach Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie.

Zapraszamy do muzealnego magazynu!

Wystawa prezentowana będzie od 15 maja 2021 roku do odwołania.

Kuratorem wystawy jest Maja Toczona - Wal.