Wirtualne zwiedzanie muzeum już dostępne!

Opublikowane dn. 26-10-2020
Grafika Logo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programy Kultura w sieci

Muzeum Regionalne w Krasnymstawie zakończyło realizację przedsięwzięcia polegającego na zaprojektowaniu, wykonaniu i udostępnieniu w sieci Internet wirtualnego zwiedzania zabytkowej siedziby muzeum i prezentowanych tam wystaw. Zadanie obejmowało także wykonanie nowej strony internetowej muzeum oraz digitalizację wybranych eksponatów w technologii 360 st.

Projekt został w całości sfinansowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu, pn. "Kultura w sieci", a koszt zadania to 46 tys. zł.

Głównym celem przedsięwzięcia było stworzenie internetowej platformy, która umożliwia obejrzenie najciekawszych eksponatów ze zbiorów muzealnych oraz wirtualne zwiedzanie wystaw bez potrzeby wychodzenia z domu. Dodatkowo nowa strona internetowa pełni funkcję prezentacyjną, informacyjną i promocyjną dla działalności muzeum.

Wirtualny spacer po zabytkowym budynku, dawnym kolegium jezuickim wzniesionym w latach 1695 – 1740 i możliwość zdalnego obejrzenia dostępnych tu wystaw, to przede wszystkim ciekawe i nowoczesne uzupełnienie oferty krasnostawskiego muzeum oraz szansa na bezpieczne obcowanie z kulturą pomimo stanu pandemii. To także zniesienie barier dla osób, które chciałby odwiedzić muzeum, ale z różnych powodów nie są w stanie dotrzeć osobiście. Każda z wirtualnych wystaw, to cyfrowe interaktywne odwzorowanie ekspozycji istniejących w rzeczywistości. Rozszerzone o aktywne punkty informacyjne z opisem eksponatów oraz ich zdjęciami wykonanymi w technologii 2D lub 360 stopni.

Dopełnieniem wirtualnego zwiedzania wnętrz kolegium jest panoramiczna prezentacja całego zespołu zabudowań pojezuickich oraz przyległego ogrodów Św. Jana Pawła II i ogrodu chińskiego. Dla miłośników historii i zabytków nie lada gratką są zamieszczone na nowej stronie muzeum zdjęcia eksponatów wykonane w technologii 360 st. W ramach projektu zdigitalizowana została m.in niezwykle cenna figurka uszepti, skarb denarów rzymskich z Romanowa, srebrna obrączka sokolnicza, ludowe rzeźby św. Jana Nepomucena, tzw. sekretera chińska, fortepian pionowy "żyrafa" oraz wiele innych.

Treści zamieszczone na internetowym serwisie Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie oraz opisy panoram i eksponatów na platformie wirtualnego zwiedzania dostępne są w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i ukraińskiej, co znacznie zwiększa krąg odbiorców oferty.