Wkrótce nowa wystawa chmielakowa!

Opublikowane dn. 14-05-2020
Wkrótce nowa wystawa chmielakowa!

Szanowni Państwo! Muzeum Regionalne w Krasnymstawie wspólnie z Miastem Krasnystaw podjęły działania mające na celu zorganizowanie wystawy poświęconej Chmielakom Krasnostawskim i chmielarstwu z racji rozpoczynającego się w tym roku 50. Jubileuszu imprezy "Chmielaki Krasnostawskie". Dzięki wystawie chcielibyśmy przedstawić Państwu, m.in.: inscenizację rozwoju Miasta Krasnystaw, narzędzia chmielarskie wraz z wycinkiem chmielnika, twórczość ludową oraz stare fotografie, które przypomną Państwu historię obchodów Święta Chmielarzy i Piwowarów na przestrzeni ostatnich lat.

Pomysł na ekspozycję, którą będzie można oglądać osobiście w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie oraz wirtualnie - bez wychodzenia z domu - za pośrednictwem strony internetowej Muzeum, zrodził się w związku z rozszerzającą się pandemią COVID-19 w naszym kraju, a co za tym idzie - odwołaniem jubileuszowej 50. edycji Chmielaków Krasnostawskich.

W nowym muzealnym serwisie internetowym znajdzie się także wiele archiwalnych fotografii, jak też przeniesionych do cyfrowej postaci materiałów filmowych z lat 60. i 70. ubiegłego wieku, prezentujących lokalną twórczość ludową oraz dokumentujących życie codzienne Krasnegostawu w minionych czasach. Treści umieszczone na stronie internetowej będą tłumaczone na język angielski oraz ukraiński.

Wszystkie osoby, które chciałyby włączyć się w tą inicjatywę i byłyby zainteresowane wsparciem naszego przedsięwzięcia oraz posiadają w swoich zbiorach pamiątki związane ze Świętem Chmielarzy i Piwowarów (zdjęcia, rekwizyty, narzędzia, itp.), prosimy o ich udostępnienie i przekazanie (użyczenie) do Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie.

Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie

Andrzej Gołąb