Wszystkie aktualności

Kultura w sieci, czyli zwiedzanie na siedząco

Opublikowane dn. 21-04-2020
Kultura w sieci, czyli zwiedzanie na siedząco

Ze względu na trwającą w Polsce epidemię, a wcześniej wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego, muzea podobnie jak inne instytucje kultury, musiały ograniczyć swoją dotychczasową działalność związaną z prezentacją zbiorów w sposób tradycyjny. W związku z tym krasnostawskie muzeum podjęło działania zmierzające do umożliwienia zwiedzania wystaw i oglądania naszych eksponatów w sposób zdalny, bez wychodzenia z domu.

Przez kilka ostatnich dni intensywnie pracowaliśmy nad przygotowaniem projektu takiego rozwiązania, a wczoraj 20 kwietnia, złożyliśmy wniosek o sfinansowanie naszego pomysłu w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pn. "Kultura w sieci". Wyniki postępowania konkursowego poznamy już w maju i jeśli otrzymamy wnioskowane środki, przeznaczymy je na utworzenie serwisu internetowego, który zapewni możliwość wirtualnego zwiedzania zabytkowej siedziby Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie (dawne kolegium jezuickie wzniesione w latach 1695 - 1740) i prezentowanych w niej wystaw, a także oglądania eksponatów krasnostawskiego muzeum zdigitalizowanych w technologii 360 st.

 

Każda z udostępnionych w sieci wystaw będzie cyfrowym interaktywnym odwzorowaniem ekspozycji już istniejących, rozszerzonym o aktywne punkty informacyjne, z opisem eksponatów oraz ich zdjęciami wykonanymi w technice 2D, 3D lub 360 st.

W nowym muzealnym serwisie internetowym znajdzie się także wiele archiwalnych fotografii, jak też przeniesionych do cyfrowej postaci materiałów filmowych z lat 60. i 70. ubiegłego wieku, prezentujących lokalną twórczość ludową oraz dokumentujących życie codzienne Krasnegostawu w minionych czasach. Treści umieszczone na stronie internetowej będą tłumaczone na język angielski oraz ukraiński.

Nad przygotowaniem projektu pracował dwuosobowy zespół w składzie Marcin Wilkołazki oraz Mateusz Soroka, przy wsparciu dyrektora muzeum Andrzeja Gołębia

 

Autor: Muzeum Regionalne w Krasnymstawie
Powrót
Najnowsze wydarzenia
Najnowsze wydarzenia
Wirtualne zwiedzanie
Wirtualne zwiedzanie
Galeria
Galeria Dawny Krasnystaw
Wystawy
Wystawy