Wszystkie aktualności

Magia i czary w kolejnej odsłonie "Seryjnych Historii"

Opublikowane dn. 24-02-2020
Zdjęcie ze spotkania

W piątek 21 lutego br. do Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie powrócił cykl "Seryjne Historie". Tym razem w murach muzeum gościła pani Magdalena Kowalska-Cichy ze swoimi badaniami na temat czarów i wiedźm w okresie staropolskim. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem gdyż w dwóch odsłonach wydarzenia wzięło udział ponad sto osób.

Z niezwykle ciekawej prelekcji Pani Magdaleny Kowalskiej-Cichy uczestnicy spotkania dowiedzieli się w jaki sposób o magii i czarownicach myśleli ludzie żyjący w okresie wczesnonowożytnym oraz jak w rzeczywistości wyglądały procesy o czary. Spotkanie z bohaterką "Seryjnych Historii" miało dwie odsłony. Pierwsza o godzinie 12:00 skierowana była do uczniów, zaś druga o godzinie 17:00 miała charakter otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Obu częściom wykładów towarzyszyła promocja książki prelegentki pod tytułem "Magia i procesy o czary w staropolskim Lublinie". Spotkanie autorskie poprowadził pracownik muzeum Konrad Grochecki.

Magdalena Kowalska-Cichy ukończyła historię oraz kulturoznawstwo na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W latach 2011-2012 była prezesem Koła Naukowego Doktorantów Wydziału Humanistycznego UMCS. Od 2009 należy do Radomskiego Towarzystwa Naukowego oraz Polskiego Towarzystwa Historycznego (Oddział w Lublinie), a od 2012 także Towarzystwa Przyjaciół Nauk im. Kazimierza Marii Osińskiego w Przemyślu. Interesuje się genealogią, historią kultury i obyczajów oraz dziejami prześladowań czarownic i problemem marginesu społecznego w epoce wczesnonowożytnej. Jest autorką artykułów prasowych i naukowych, a także jedną z redaktorek polskojęzycznej Wikipedii. Jej teksty ukazały się m.in. w "Roczniku Lubelskim" (Procesy o czary w Lublinie w XV-XVIII wieku, T. 37, 2011) oraz "Przemyskich Zapiskach Historycznych" (Magia i procesy o czary w XVII-wiecznych księgach kryminalnych miasta Przemyśla, R. XVIII, 2010-2011). Prowadzi blogi "Nie tylko genealogia" oraz "Nie tylko czarownice"

Seryjne Historie to cykl wydarzeń, które zaproponował Państwu nasz pracownik Konrad Grochecki. W założeniu mają być to spotkania z osobami, które do badania przeszłości podchodzą nietuzinkowo, pracują często na styku dziedzin, odkrywają tym samym wiele ciekawych zjawisk. Seryjne Historie związane są zawsze z ukazaniem ciekawego tematu odnoszącego się do przeszłości, który przygotowuje zaproszony gość.

Autor: Muzeum Regionalne w Krasnymstawie
Powrót
Najnowsze wydarzenia
Najnowsze wydarzenia
Wirtualne zwiedzanie
Wirtualne zwiedzanie
Galeria
Galeria Dawny Krasnystaw
Wystawy
Wystawy