Штандарт сільськогосподарської школи ім. Бартоша Ґловацького у Красниставі

Sztandar Szkoły Rolniczej im. Bartosza Głowackiego w Krasnymstawie

Wykonany z dwóch płatów jedwabnej tkaniny. Płat sztandaru na stronie głównej w kolorze czerwonym. W centralnej części wyhaftowany srebrnym i złotym bajorkiem orzeł państwowy wz. 1927. Korona na głowie orła otwarta, ozdobiona sztucznymi kamieniami. Powyżej napis: SZKOŁA – ROLNICZA, poniżej: IM. BARTOSZA GŁOWACKIEGO / W KRASNYMSTAWIE. Na stronie odwrotnej płat sztandaru w kolorze zielonym. Na nim w centralnej części wyhaftowana kolorowymi nićmi stylizowana kompozycja z kłosami zboża. Poniżej wyhaftowany napis: ŻYWIĄ I BRONIĄ. Do skrajów płata (górnego, swobodnego i dolnego) przyszyte srebrne frędzle na taśmie, do skraju czoła przyszyty pas skórzany zakończony czterema metalowymi klamrami służącymi do przytwierdzenia sztandaru do drzewca. Szkołę Rolniczą w Krasnymstawie zaczęto organizować w 1921 roku z inicjatywy: Jana Borysa, Tadeusza Fleszyńskiego i Stanisława Hewla.

Tadeusz Fleszyński (ziemianin – właściciel majątku Maszów, z wykształcenia inżynier rolnik-chmielarz) pełnił społeczną funkcję „pierwszego opiekuna szkoły” oraz był jednym z jej nauczycieli. Założył także przyszkolny 4,5 hektarowy chmielnik. Propagował także zakładanie plantacji chmielu wśród miejscowych rolników, widząc w tym szansę na zwiększenia ich dochodów. Dzięki temu jeszcze w okresie międzywojennym powiat krasnostawski stał się ważnym miejscem uprawy tej rośliny. Do 1925 roku powstały istniejące do dziś: gmach szkoły oraz dwa budynki mieszkalne, stajnię, stodołę i spichlerz. W ciągu swojej prawie stuletniej historii szkoła kilkukrotnie zmieniała nazwę i profil. Tradycje dawnej Szkoły Rolniczej kontynuuje Zespół Szkół nr 2 im. Bartosza Głowackiego w Krasnymstawie. Eksponat podarowany do zbiorów w 1997 roku.

Автор: Muzeum Regionalne w Krasnymstawie
Повернення