Стародавнє і сакральне мистецтво

ЧАША З ФУНДАЦІЇ КАТАЖИНИ РАДЗИВІЛІВ З РОДИНИ СОБЕСЬКИХ ДЛЯ ОТЦЯ ЛЕОНАРДА БЯЛЕЦЬКОГО

Kielich z fundacji Katarzyny z Sobieskich Radziwiłłowej

Карбоване та гравероване серебро, позолочене Андреас Макенсон I, Гданськ 1667

To piękne naczynie liturgiczne, udostępnione na stałej wystawie historycznej krasnostawskiego muzeum, stanowi depozyt parafii p.w. Św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie.

Kielich wykonany został ze srebra. Osadzoną na profilowanym przewężeniu czarę pozostawiono gładką. Trzon o wydatnym nodusie oraz stopę ozdobiono bogatą, repusowaną dekoracją na którą składają się uskrzydlone główki putt, motyw palmetki oraz układająca się wolutowo wić roślinna. Nodus osadzony został w „koszyczku” utworzonym z ujętych prostym pierścieniem liści akantu. Ich wzór powtórzony jest też niżej, pod profilowanym przewężeniem. Na stopie, na osiach palmetek dekorujących nodus, umieszczono trzy ujęte w rocaillowe ramy plakiety srebrne przedstawiające kolejno Komunię Apostołów, Przebicie boku Jezusa na krzyżu oraz Zmartwychwstanie. Na spodzie stopy widnieje wygrawerowana inskrypcja fundacyjna.

Autorem kielicha jest Andreas Mackensen I – złotnik najpierw krakowski, od 1643 roku gdański, nadworny artysta królów polskich Władysława IV i Jana Kazimierza.

Naczynie, wykonane w 1667 roku, darowane zostało przeorowi krasnostawskiego klasztoru Augustianów Ojcu Leonardowi Białeckiemu przez Katarzynę z Sobieskich Radziwiłłową.

Автор: Muzeum Regionalne w Krasnymstawie
Повернення
Najnowsze wydarzenia
Останні події
Wirtualne zwiedzanie
Віртуальний тур
Galeria
Красниставська галерея
Wystawy
Bиставки