Постійні виставки

МАТЕРІАЛЬНА КУЛЬТУРА СЕЛА КРАСНОСТАВСЬКОГО

Eksponaty wystawy

На виставці були зібрані експонати, що показують найдавніше і найбільш поширене заняття сільського населення - сільське господарство. Це інструменти для оранки (плуг, хомут для волів, борони), збору і зберігання зерна (серпи, граблі, ціпи, плетені і ковані судини,мірні ложки), пристрої для приготування каші ( жарна ,степ, кашовар), а також віз на дерев'яних осях.

Pszczelarstwo i rybołówstwo, należące również do najstarszych zajęć ludzi, ukazują: ule kłodowy i słomiany, sikawka do spryskiwania pszczół, a także wiersza do łowienia ryb i kosz na węgorze. Znaczna grupa ludności mieszkającej na wsi zajmowała się tkactwem, które na wystawie reprezentowane jest przez narzędzia tkackie przedstawiające kolejne etapy pracy od zbioru lnu po utkanie płótna na warsztacie tkackim.

Na przełomie XIX i XX w. na wsi krasnostawskiej występowało już szereg tradycyjnych rzemiosł, takich jak garncarstwo, kowalstwo, bednarstwo, szewstwo, ciesiołka, kołodziejstwo. na wystawie pokazano najciekawsze eksponaty reprezentujące każde z wymienionych rzemiosł.

Są to:

  • naczynia gliniane wykonane na kole garncarskim (garnki, misy, dwojaki, dzbany, itp.);
  • narzędzia i wyroby kowalskie m.in. miech kowalski, kowadło, motyki, sierpy, podkowy, kraty balkonowe, krzyże przydrożne;
  • naczynia klepkowe (beczki, beczułki, faski, zolniki, maselnica);
  • warsztat stolarski z wyposażeniem m.in. w heble, świdry, piły oraz warsztat kołodzieja.

Wiele z tych przedmiotów znajdowało się na wyposażeniu chałupy wiejskiej w powiecie krasnostawskim na przełomie XIX i XX w.
Автор: Muzeum Regionalne w Krasnymstawie
Повернення
Najnowsze wydarzenia
Останні події
Wirtualne zwiedzanie
Віртуальний тур
Galeria
Красниставська галерея
Wystawy
Bиставки